پروژه های لایروبی

مجموعه: پروژه ها

لایروبی عبارت است از استخراج یا جابجائی خاک یا سنگ که توسط کشتی لایروبی انجام می‌ گیرد. در این میان کشتی لایروبی نیز به کشتی‌هائی اطلاق می ‌شود که شناور آن را مجهز به تجهیزات جابجائی و استخراج خاک یا سنگ کند.

به ‌طور معمول فعالیت‌ های لایروبی به دو صورت انجام می‌شود: لایروبی احداث که برای بار اول انجام می‌شود و لایروبی به‌ منظور نگهداری که به دو شکل ادواری و منظم است.

 

مقدمه ای بر انجام عملیات لایروبی

 

فعالیت‌های لایروبی اهدافی را در پی دارد که به اختصار شامل عمیق کردن رودخانه ‌ها و یا دریاچه‌ ها و یا حوضچه بنادر، پر کردن گودی ‌ها در زیر آب یا خشکی، جایگزینی مواد با کیفیت خوب و مناسب به جای مواد ضعیف در زیر آب مثلاً در ساختمان و ابنیه برای فوندانسیون و احیاء با مواد مناسب و مهم‌ تر از همه توسعه محیط زیست، استخراج مواد تمیز و قرار دادن روی مواد آلوده به ‌عنوان لایه پوشاننده از آلاینده‌ ها استفاده می‌شود. 

لایروبی عبارت است از استخراج یا جابجائی خاک یا سنگ که توسط کشتی لایروبی انجام می‌گیرد. در این میان کشتی لایروبی نیز به کشتی‌هائی اطلاق می‌شود که شناور آن را مجهز به تجهیزات جابجائی و استخراج خاک یا سنگ کند.

 

نحوه کارکردن لایروب کاتر ساکشن :

شناور کاتر ساکشن شامل بدنه ، کاتر و تیغه ها ، پمپ مکش ، اسپاد جهت تثبیت موقعیت لایروب و لنگر های طرفین جهت چرخش شناور حین عملیات را شامل میشود. شناور لایروب بدون موتور رانش است لذا جهت حرکت از وینچ ها و لنگر که در اطراف آن قرار میگیرد جهت حرکت به چپ و راست بهره می گیرد.

بعد از قرارگیری لایروب در مسیر تعیین شده ، با قرار دادن  working Spud   لایروب در نقطه خود مستقر شده و با قرار دادن لنگر های چپ و راست با فاصله 45 متر از یکدیگر، کاتر لایروب به زیر آب رفته و توسط پمپ سانتریفیوژ عملیات لایروبی آغاز میشود. از آنجایی که لایروب های کاتر ساکشن موتور رانش جهت حرکت به جلو ندارند لذا جهت انجام عملیات لایروبی به سمت چپ و راست حرکت میکنند. این عمل توسط دو وینچ که به لنگر های چپ و راست در زیر آب متصل است انجام میشود. همزمان با چرخش لایروب، کاتر با فرو رفتن به عمق بستر به میزان 50 تا 70 سانتیمتر اقدام به کندن کرده و مصالح کنده شده توسط پمپ لایروب به محدوده استحصال منتقل می  شود. پس از اتمام عرض لایروبی ، با چرخش 10 درجه ای لایروب، اسپاد فرعی جای خود را به اسپاد اصلی داده و بدین ترتیب یک متر به جلو میرود و ادامه عملیات لایروبی صورت خواهد گرفت.

لایروب کاتر ساکشن

لايروب مكنده مخزن دار یا هاپر ساکشن :

اين نوع لايروب داراي مخزني جهت جمع آوري مواد لايروبي درحين حركت مي باشد. خاصيت جمع آوري مواد لايروبي در آبراههايي با ترافيك سنگي ايده آل ساخته است. اين نوع لايروب توانايي كار درامواج بلند تا متوسط را دارد و از اين لحاظ براي لايروبي كانال دسترسي واقع دردريا بسيار مناسب است. اين دستگاه توانايي لايروبي ماسه و گل روان را دارد.

لایروب هاپر ساکشن

معمولا"زماني بين 1تا 3 ساعت براي پركردن مخزن اين نوع لايروب براي مواد ماسه اي مورد نياز است كه اين زمان به عمق لايروبي، اندازه دانه ها ودرصد پوكي مصالح بستگي دارد. اين زمان براي گل روان از 0.5 تا  1 ساعت تجاوز نخواهد كرد . راندمان اين لايروب به قدرت پمپ، ظرفيت مخزن، مسافت تا محل تخليه مواد و زمان لازم جهت تخليه مخزن بستگي دارد. ضمنا" دقت لايروبي اين دستگاه حدود 0.5 متر مي باشد . مخازن اين لايروبها عموما"بين 1000 تا 2000 مترمكعب ظرفيت دارد. 

لايروب مكنده مخزن دار